Angular 1 vs 2- od czego zacząć naukę?

W konkursowym projekcie od samego początku chciałem użyć frameworka Angular. Jednak wtedy pojawiło się pytanie- jakiej wersji użyć? Początkowo chciałem użyć wersji wyższej. Podczas oglądania kursów dotyczących drugiej wersji Angulara odkryłem, że wersja ta zupełnie rożni się od poprzedniej. Zmieniono całkowicie podejście. Zacząłem się zastanawiać czy jest sens uczyć się „dwójki”, skoro dobrze nie zna się „jedynki”. Szukałem zalet nauki, użycia jednej i drugiej wersji i ostatecznie podjąłem decyzję. Jednak najpierw przedstawię atuty używania każdej z wersji.

Angular

Jest to otwarty framework oparty na języku JavaScript, wspierany i firmowany przez Google, wspomagający tworzenie i rozwój aplikacji internetowych na pojedynczej stronie. Zadaniem biblioteki jest wdrożenie wzorca Model-View-Controller (MVC) do aplikacji internetowych, aby ułatwić ich rozwój i testowanie.

W skrócie pomaga tworzyć tworzyć strony Single Page Application.

Za Angular 1

  • Większe wsparcie społeczności oraz zasobów do nauki. Liczba pytań na Stack Overflow z tagiem „angular2”  wynosi 43701, co w porównaniu do pytań z tagiem „angularjs”, których jest 226594, wypada blado. Liczba tutoriali, książek również przemawia za „jedynką”.
  • Łatwiej znaleźć pracę, umiejąc Anuglara 1. Liczba projektów, które powstały przy użyciu tego frameworka jest zdecydowanie większa i nie zostaną one od razu przepisane na wyższą wersje, o ile kiedykolwiek zostaną. Także przez długi czas będzie trzeba je utrzymywać. Dodatkowe nowe projekty będą nadal powstawać na tej wersji, ponieważ Google nie porzuca dalszego rozwoju i będzie wypuszczać jeszcze przez długi czas udoskonalać starszą wersję. Do kiedy dokładnie? Nie jest to powiedziane wprost. Angular 1 nie będzie wspierany, kiedy większość projektów zostanie przepisana na Angualra 2.
  • Mniejszy próg wejścia- według mnie, łatwiej zacząć przygodę z Angularem 1, dla mnie jest on łatwiejszy do zrozumienia, prostszy w użyciu. Samo skonfigurowanie projektu z Anuglarem 1, przebiega szybciej, niż z Angularem 2.

Za Angular 2

  • Ulepszona wydajność- zespół tworzący Anuglara 2, postawił sobie to za jeden z celów i udało mu się go osiągnąć.
  • TypeScript- według mnie największa zaleta przemawiająca za uwyżwaniem nowszej wersji. Oczywiście w starszej wersji, również możemy używać TypeScripta. Jednak „dwójka” została napisana przy użyciu ES6 i ES7, dzięki czemu normalną koleją rzeczy, jest użycie TypeScripta. Ile razy zdarzyło się Wam popełnić literówkę w JavaScripcie i dowiedzieliście się o niej dopiero podczas testowania? TypeScript zapobiega temu.

Decyzja

Ostatecznie zdecydowałem się na „jedynkę”. Liczba kursów i gotowych rozwiązań przekonała mnie. Dodatkowo łatwiej znaleźć rozwiązanie na problemy, które się napotka podczas tworzenia projektu. Jednakże wiem, że następny domowy projekt napiszę w „dwójce”.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Angular 1 vs 2- od czego zacząć naukę?

  1. To blad, na jedynkę juz nik nie stawia, nawet google powoli ja porzucają. Angular 1 to angularjs a 2 to angular. Programowanie w „2” jest owiele wydajniejsze i wygodne niz „1”. Ps. Teraz juz jest ag 4:)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s