Recenzja książki „JavaScript. Wzorce”

Zapraszam na recenzję wyjątkowej książki. Książki, która otworzy przed nami zawiły świat JavaScriptu. Książka napisana przez eksperta języka JavaScript Stoyana Stefanova – starszego inżyniera Yahoo!.

Tematyka

Jak tytuł może wskazywać, książka opisuje wzorce prawidłowego pisania kodu za pomocą języka JavaScript. Zawiera wiele praktycznych wskazówek w zakresie implementacji opisywanych wzorców, a także wiele przykładów, które dobrze wyjaśniają tematykę. Znajdziesz w niej również opis wielu antywzorców.

Zawartość

Książka składa się z 8 rozdziałów, w których autor, krok po kroku opisuje zagadnienia z danego działu. Po krótkim wprowadzeniu, pan Stoyan Stefanov przechodzi do podstaw (rozdział 2.), które są wademekum składni i elementów języka.

Następnie autor przedstawia nam literały i funkcje. Pokazuje wiele ciekawych zastosowań oraz wzorców. Dalej opisuje różnego rodzaju wzorce tworzenia obiektów. Demonstruje np. jak stworzyć składowe prywatne czy składowe statyczne obiektów. Kolejny rozdział ukazuje jak wielokrotnie używać ten sam kod (dziedziczenie czy pożyczanie metod). Potem przedstawia wzorce projektowe zaimplementowane w języku JavaScript. Na samym końcu przechodzimy do świata przeglądarek. Autor porusza takie tematy jak dostęp do DOM czy różne strategie wczytywania skryptów.

Czy warto?

Według mnie jest pozycja obowiązkowa dla każdego programisty, który chce pogłębić swoją wiedzę z języka JavaScript. Książka przedstawia wszystkie zagadnienia/problemy w sposób czytelny i zrozumiały. Jednak nie jest to książka dla kogoś, kto dopiero zaczyna programować w JavaScript.

Trochę „specyfikacji”

  • Tytuł oryginału: JavaScript Patterns
  • Tłumaczenie: Rafał Jońca
  • Liczba stron: 200
  • ISBN Książki drukowanej: 978-83-246-3821-5, 9788324638215
  • Data wydania książki drukowanej: 2012-03-29
  • Format: 168×237

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s